Yakın Görme Tedavisi

Yakın Görme Tedavisi

40 yaş sonrasında göz içi lensinin formunu yitirmesi ve göz kaslarının daha yavaş çalışır olması yakın görmede bozulma ile kendisini gösterir. Buna PRESBİYOPİ diyoruz. Ömürler uzadığı için ve insanlarda aktif yaşantıya devam ettiği ve de güzel görünme isteklerine daha genç görünme arzusu da eklenince ortaya "bu yakın gözlüklerimden nasıl kurtulurum?" sorusu çıkmaya başladı.

Presbiyop tedavisi için önerdiklerimiz;

  1. Gözlük: bu genelde progressif geçişli ya da bi fokal denilen uzak – yakın gösteren gözlükler.
  2. Multifokal kontak lensler

Bu iki tedavi günümüze kadar en sık verilen ve başka alternatifi olmayan seçeneklerdi ancak şimdi zaten kişiler bunlardan farklı alternatifler aramaktadırlar.

Akıllı Göz İçi Lensleri

Teknoloji ilerledikçe sanırım en fazla göz hastalıklarında ilerleme oluyor çünkü herşey için iyi gören bir göze gereksinim var, ömürler uzadı, aktiviteler arttı. Birçok giyilebilir teknolojiler çıkıyor ve bunların çoğu da hep göz ile görme ile ilgili ancak bunları da rahatça kullanabilmek ve katılabilmek için sağlam bir göz olması lazım.

Bir kaçyıl öncesine kadar multifocal (yakın ve uzak mesafe) göz içi lensleri vardı şimdi ise son bir yıldır çok odaklı göz içi lensleri takmayı öneriyoruz.

Yakın – orta – uzak mesafede rahat görme sağlıyor.

SupraCor Lazer Tedavisi

Lasik tedavisi gibidir, kornea flebi hazırlanır ve bu flebin altına yakın görme tedavisi lazeri uygulanır sadece technolas 217 teneo ile yapılır özel ve farklı bir yazılım içermektedir. (yapay zeka) İlk 1-2 ay uzak görmede hafif bir bulanıklık olur, tolere edilemeyecek bir bulanıklık değildir, yakın görme hemen düzelir.

Ameliyat yapmadan once hastaya aynı lazerdeki gibi tüm testler yapılmaktadır buna ilaveten amelyat sonrası nasıl göreceği de simüle edilmetedir. Programı vardır, program hastanın muayene derecelerini kabul etmiyorsa SupraCor yapılmaz. Geri dönüşlüdür, memnun kalınmadıgı takdirde düzeltilir.