Lazer Tedavileri - SSS

Lazer Tedavileri - SSS

Miyop, Hipermetrop, Astigmat ve Presbiyopi lazer ile tedavi edilebilir. Lazer ile göz bozukluklarının düzeltilmesi 1989 yılında Prof. Dr. Theo Seiler tarafından başlatılmış olup bugüne kadar 40 milyondan fazla insan lazer ile göz tedavisi olmuştur. FDA onayı olan bir tedavidir,Günümüz şartlarında lazer öncesi yapılan diagnostik testler oldukça gelişmiş olduğu için gözün uygun olup olmadığı tesbiti emin bir şekilde yapılmaktadır. Eğer gözünüz uygun değil ise zaten lazer tedavisi önerilmez başka alternatifler sunulur.

Lazere alternatif tedaviler:

  • Refraktif lens değişimi
  • ICL – Fakik göz içi lensi
  • Cross – link tedavisi
  • Trans – epitelyal lazer – bıçaksız korneaya dokunmadan lazer

Dünyada en fazla tercih edilen yöntem lasik yöntemidir. Digital ya da lazer bıçağı (intralase)ile korneadan flep hazırlanır bu sure 5-7 saniye süren bir işlemdir. Daha sonra flep açılarak altına lazer yapılır lazerin süresi düzeltilecek göz numarasına bağlıdır.

Lazere Uygunluk Muayenesi

Lazere uygunluk muayenesinde;

  • Göz numaraları
  • Kornea yapısı ve kalınlığı
  • Göz tansiyonu
  • Retina muayenesi
  • Pupil genişliği

Önem taşır. Bunlara dikkat edildiği takdirde ameliyat sonrasında da herhangi ciddi bir sorun yaşanılmaz.

Bugüne kadar lazerin sebe olduğu bir körlük vakası hiç bir literature bilgisinde rastlanılmamıştır. Ameliyat sonrası ilk günlerde haleli ışık görmesi, kuruluk, yansıma olabilir ancak bunlar kalıcı değildir.
Aynı gün de bir kaç saat sonra herşeyi yapabilirsiniz ancak bizim tavsiyemiz bir gün evinizde dinlenmeniz ve ilaçlarınızı düzgün bir şekilde kullanmaya başlamanızdır. Ameliyat sonrası 3gün sonra duş alabilirsiniz. 15 gün boyunca denize havuza girmeyi önermiyoruz, kadın hastalarımızda 15 gün makyaj yapılmamasını özellikle hatırlatıyoruz. İlk günlerde sigara içilmemesini öneriyoruz. 15 gün boyunca düzenli bir şekilde göz damlalarının damlatılmasını öneriyoruz.
Lazer tedavisi en güvenilir cerrahilerden biridir.
Ameliyat sırasında gözünüze takılan göz kapağı aparatları ile gözünüzü kırpmanız mümkün değildir bunlar çok hafif bir şekilde gözünüzü açık tutmanızı sağlar. Lazer tedavisi sırasında gözünüz oynatsanız da iris-tracker denilen sistemle tedavi size takip eder ya da durur tekrar kendisini sizin pozisyonunuza ayarlar ve devam eder.
Lazer sırasında bir ağrı hissetmezsiniz,Hissettiğiniz göz kapaklarınıza takılan tellerin dokunuşlarıdır. Ancak lazeriniz bittikten sonra sulanma, ilk saatlerde bulnaık görme ve bazen hafif br ağrı batma yanma hissedebilirsiniz. Ancak ameliyat sırasında birşey hissetmezsiniz.
18 yaşından sonra göz numarası en az 1-2 yıl değişmemiş kişiler lazer için uygundur. Üst sınır yoktur ancak 60 yaş sonrası insanlarda kendi göz içi lenslerinin yorgunluğu başlayacağı için ya da katarak gelişme olasılığı çok yüksek olduğu için lazer yerine göz içi merceği ameliyatları önermeyi daha uygun bulmaktayız.
Hepsi aynıdır, hepsinde excimer lazer kullanılır. Fark sadece korneal flepin lazerin uygulanacağı kornea yatağının hazırlanmasındadır. Bu tercihde aslında hastanın numarasına ve kornea yapısına göre karar verilir ve her zaman en uygun ve pratik olan lasik cerrahisidir. Dünyada en fazla kullanılan yöntem lasik yöntemidir.
Genel olarak ikinci düzeltmeye gerek kalmıyor ancak olmanız gerektiği takdirde de 2. kez olabilirsiniz.
Evet, oluyor. SupraCor presbi lazer yapıyoruz. Dün ya da ilk ve tek gerçek presbiyop tedavisidir. Her iki göze yapılır. 45 yaş sonrası herkese olabilir, aynı zamanda uzak görme bozukluğu var ise o da düzeltilir.
Tıpta hiç bir zaman %100 tedavi diye bir şey yoktur.D iyeceğimiz sadece şudur ki gözlük ya da kontak lens ile ne görüyorsanız onu göreceksiniz buna garanti veriyoruz ama çoğu kez hastalarımız lazer sonrası daha iyi gördüklerini söylüyorlar.
Fiyat bilgisini, telefon ile ya da kliniğe geldiğinizde verebiliyoruz ancak fiyatlarımız ulaşılabilinir rakamlar olup istenildiği takdirde taksitlendirme de yapılmaktadır. SGK lazer tedavilerini ödememektedir.