Katarakt Tedavisi

Katarakt Tedavisi

Katarakt tedavisi /ameliyatı günümüz şartlarında out-patient dediğimiz günlük cerrahiler sınıfına giren ameliyatlardandır, ameliyat olan hastalarımız ameliyat olduktan sonra biraz dinlenip evlerine göndermekteyiz.

Ameliyat bu kadar basit bir şey değil elbette, öncelikle mutlaka ameliyathane şartlarında tam steril bir ortamda yapılmalıdır.

Doğru Cerrah Seçimi

Tedavi Yöntemleri ve Süreci

Ameliyatta kullandığımız mikroskop ve FAKO cihazı son derece uygun olup ameliyatımız kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.

FAKO Katarakt tedavisinde kullanılan en son ve en gelişmiş ameliyat tekniğidir,çok küçük bir kornea kesisi yapılarak çalışılır, ağrısız ve 15-20 dakika suren bir işlemdir ,ameliyat sonrasında hastamızın gözü bir sonraki kontrol gününe kadar kapatılır kontrole geldiği zaman açılır ve 10-15 gün sure ile göz damlası kullanır ve bu sure zarfında da normal hayatına devam etmesinde bir sakınca yoktur .

Ameliyat olan hastamızın hastanede kalmasına gerek yoktur, ameliyatını olduktan sonra yarım saat dinlenip evine gidebilir. Tercihimiz topikal anestezi (damla anestezisi), çok gerekli olmadıkça genel anestezi kullanmıyoruz.

Ameliyat Öncesi Dönem

Ameliyat öncesi en önemli tetkik göze takılacak lens ölçümüdür,bunu hem manuel hem de lazer ölçüm cihazları ile iki kez yapıyoruz, öncesinde yapılan tetkikler ile hastamızın görme kalitesini ve numarasını maksimum düzeltme sağlamayı hedefliyoruz.

Gelişen lens teknolojisi ile katarakt ameliyatı olan kişilerin ,eğer göz dibinde herhangi bir sorun yoksa, glokom gibi görmeyi etkileyecek göz bozuklukları yok ise görme kalitesinde belirgin artış olmaktadır.

Bunun yanı sıra hastaya ameliyat öncesi kan şekeri, EKG, gibi genel tetkiklerde yapılmaktadır.

Katarakt ameliyatından iyi sonuç alınması için her şartın son derece uygun olması gerekmektedir.