Göz İçi Lensler

Standart Lensler

Yapay göz içi lensleri 1960’lı yıllardan beri kullanılmasına ragmen FDA onayı alıp hastalara kullanılmaya başlanması 1980’li yıllarda olmuştur.
O yıllardan bugüne, her daim, geliştirilip, konforlu kaliteli ve değişik başka özellikleri olan çok çeşitli göz içi lensleri günümüze dek gelmiştir.
Geleneksel göziçi lensler (GIL)‘in yanısıra;

  • Mutifokal GIL
  • Toric GIL
  • UV blokaj GIL
  • FAKIK GIL (Refraktif amaçlı)
  • Mavi Işık filtreleme özellği olan GIL

gibi değişik özelliklerde bir çok GIL markete sunulmuştur. Bunların içinden gözünüze en uygun olan doktorunuz tarafından, sizin istek ve beklentileriniz doğrultusunda seçilir ve cerrahi metod ile göz içinizde kullanılır.

Multifokal Lensler

Multifokal lensler presbiyopi – yakın görme tedavisi için kullanılan lenslerdir. Özellikle son yıllarda, artık katarakt ameliyatı olan hastalarımıza lens alternatiflerini sunmak zorundayız çünkü bu ameliyatı bir kez oluyor ve kullanılacak olan göz içi lensi kişinin daha sonraki yaşamında da onun rahatlığını görme kalitesini ve emniyetini sağlaması açısından önemli.

Çok çeşitli multifokal göz içi lensleri vardır ve genel olarak hepsi aynı gibi görünse de küçük farklılıklar ile ayrılabilir,bu farklılıklar da ameliyat edeceğimiz hastalarımızın detaylı muayenesini aldıktan sonra ihtiyaca gore seçilecek olan lenslerde bize alternative yaratmaktadır ,

Hekiminiz sizin ihtiyacınız doğrultusnda size en uygun olan lensi seçecektir. Hiçbir zaman 20'li yaşlardaki görme konforunu sağlayamayız, ancak bir şekilde günlük hayatda gözlük bağımlılığından kurtarmaya yardımcı olmak ve hastalarımızın özgür olmasını sağlamak bir amaçtır ve bunu yapacağımıza da söz veriyoruz .

Trifokal Lensler

Trifokal lensler yeni jenerasyon multifokal ( çok odaklı ) lensler ,presbiyopi –yaşa bağlı yakın görme problemi olan kişilerde tercih ediliyor. Bu en son yeni jenerasyon, çok odaklı göz içi lensleri, hem uzak hem yakın hem de ara mesafelerde görme konforuna odaklanmıştır

Gece araba kullanırken bazı hastalarda minimal de olsa ışık parlaması yaptığı bildirilmiştir, ancak bu her hastada olmamaktadır. Yakın görme için önerilen çözümlerde en önemli sorun orta mesafedeki görüş netliğidir ,bu lensler buna çözüm olmaktadır. Bütün mesafelerde yumuşak geçişler ile hastaya görme konforu yaşatır.

Trifokal lenslerin kullanıldığı durumlar:

  • Presbiyopi
  • Uzak – Yakın görme bozukluğu
  • Katarakt için kullanılmaktadır.

Maküla Lensleri

Yaşa bağlı maküla hastalığı genellikle 60’lı yaşlardan sonra görülebilen bir retina hastalığıdır ,kalıcı görme kaybına yol açar ,başlangıç safhalarında çok ciddi görme kaybına sebeb olmasa da ileri dönemde ciddi görme kayıplarına yol açar.,bu görme kaybı genelde santral görme kaybı şeklindedir,kişi etraftan görür ancak santral görmesi hasar görmüştür. Bu görme bozukluğu katarakt hastalığının yapmış olduğu görme kaybından farklıdır.kataraktta sisli ve buğulu görme varken macula hastalığında santralde kör nokta vardır. Bütün dünyada yaklaşık 560 milyon insanın sarı nokta hastalığından etkilendiği rapor edilmiştir . Sarı nokta hastalığındaki az görme için yıllardır değişik şekillerde yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor ,bunlardan bir tanesi ve şimdilik en geçerli olanı teleskopik gözlükler ve şimdi de bu gözlüklerin göz içine yerleştirilecek boyuta getirilmiş olan lensleridir,bunlarda aynı diğer lensler gibi göz cerrahisi yöntemi ile göze takılır ve ömür boyu orada kalır. Teleskopik etki yaparak retinanın sağlam bölgelerinden hastanın görmesine yardımcı olur, ilk zamanlarda biraz adapte olmakta zorlansalar da zamanla hayatlarını kolaylaşır. Kişinin hayatını kaliteli bir şekilde idame ettirmesini sağlar.